Nacjonalizm teraz!

cropped-button3

Poniżej prezentujemy nasz wywiad z przedstawicielem grupy Autonomiczni Nacjonaliści Wielkopolska –Mulderem.

 Redakcja: Czołem! Na początek opisz krótko historię powstania oraz działalność waszej grupy.
Mulder: Witam. Komórka ANW powstała na przełomie listopada i grudnia 2009 roku. Początkowo działalność skupiała się głównie na rozklejaniu plakatów czy vlepek, o dość ograniczonym zakresie tematycznym. Podobnie jak kiedyś, nadal staramy się przypominać o niektórych ważnych wydarzeniach historycznych, ale dziś przede wszystkim chcemy poruszać sprawy aktualne, z którymi styczność mamy na co dzień, jak np. represje polityczne, GMO, drogie bilety za przejazdy transportem miejskim, drogie paliwo itd.
Redakcja: Wasza działalność na polu propagandowym jest widoczna od dłuższego czasu, na czym się koncentrujecie najbardziej wykonując wasze prace?
Mulder: Staramy się iść bardziej w kierunku jakości, niż ilości. Dlatego wolimy przygotować się do danej akcji dłużej i zrobić ją z większą precyzją. Choć z drugiej strony w Poznaniu, powodzeniem ostatnio cieszyły się spontaniczne przemarsze, jak ten 13 grudnia 2012 roku. Przez ostatni rok zrobiliśmy duży skok w sztuce ulicznej, głównie graffiti, więc staramy się z każdą pracą prezentować lepszy poziom.
Redakcja: Czy uważasz że organizacje lewicowe mają w Poznaniu jakąś siłę przebicia? Czy robią tylko medialny szum?
Mulder: To zależy o kim mowa, ale skupię się bardziej na tych, którzy najchętniej nas „zwalczają”. Niestety w Poznaniu, wcześniejsze pokolenia za bardzo pozwoliły się rozwinąć lewactwu, jeśli w ogóle poza małymi wyjątkami, ktoś próbował z tym coś zrobić. Doprowadziło to do szybkiego rozwoju ich środowiska. Na szczęście wszystko się zmieniło i dziś zdecydowanie jesteśmy górą na ulicy, jeśli dojdzie do starcia wychodzimy zwycięsko, choć zazwyczaj lewaki odmawiają walki. Od momentu, gdy powstała nasza grupa, nigdy nie przytrafiła się nam żadna porażka, czy wtopa przez którą musielibyśmy się wstydzić, bądź zakończyć działalność. Dziwnie jest się samemu siebie oceniać, ale jeśli chodzi o Poznań, to jednak, ponad 3 lata dobrej działalności na wielu płaszczyznach, bez przerwy i co najważniejsze bez sporów w naszym gronie, to duży krok do przodu. Nasze manifestacje są dużo liczniejsze niż lewackie, podobnie jak i akcje narodowe w Poznaniu które są coraz częściej organizowane. Na ulicy pod względem street ar-owym, również ich dogoniliśmy. Więc wracając do pytania, to siłę przebicia mają, ale tylko w mediach, bo te niestety są po ich stronie.
Redakcja: Czy w tym roku możemy spodziewać się także organizacji przez was manifestacji “Za wolność i chleb! Wczoraj i dziś!”?
Mulder: Demonstracja ta, była największym sukcesem naszej grupy, sporo osób z poza Poznania uważa nawet, że była to jedna z lepszych przez ostatnie kilka lat demonstracji nie licząc oczywiście Marszu Niepodległości. W tym roku również wyjdziemy na ulicę w rocznicę wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956, lecz szczegółów nie będę zdradzał. Także z tego miejsca zapraszam do stolicy Wielkopolski w czerwcu!
Redakcja: Co sądzicie o podobnych ruchach Autonomicznych Nacjonalistów z całej Europy? Czy ta forma działalności zyskuje coraz więcej zwolenników?
Mulder: Wszystko zależy od kraju i mentalności tamtej społeczności. Środowisko AN jest bardzo zbliżone do środowiska kibicowskiego, więc w Polsce czy na wschodzie zyskuje wielką popularność, natomiast na zachodzie Europy, wygląda to inaczej. Z tych najlepiej rozwiniętych to przede wszystkim Niemcy, tam praktycznie cały ruch nacjonalistyczny przyjął taką formę działalności. AeNi również dominują na wielu akcjach w Czechach, więc tam ruch ten jest bardzo rozwinięty, choć dotykają ich silne represje ze strony systemu.

Redakcja: Dziękuję za rozmowę i życzę dalszych sukcesów na płaszczyźnie narodowej!

Mulder: Również dziękuję za możliwość oddania głosu na łamach tego zine i życzę powodzenia

 

Włoska scena narodowa

e01c97fcecb2b060743fed30b9bfd925_XL

 

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s